Na mimořádném zastupitelstvu MO Plzeň 3 jsme představili zjištění Kontrolního výboru v kauze Škodaland

JS 3

Závěry z šetření Kontrolního výboru v kauze Škodaland jsme představili zastupitelům městského obvodu Plzeň 3 na mimořádném zastupitelstvu před koncem roku 2015.

Kauza Sportovního areálu Škodaland u přehrady v plzeňských Liticích je stále aktuální. Současné vedení podalo podnět státnímu zastupitelství s tím, že mohlo dojít k trestnému činu. Na základě zjištění Kontrolního výboru MO Plzeň 3 to však vypadá, že v pozadí vyvolání celé kauzy jsou jen osobní ambice místostarostky Maříkové.

Kontrolní výbor ÚMO3 se celou záležitosí zabýval a se svými závěry seznamoval v pondělí 28. prosince na mimořádném zasedání zastupitele. Zcela zásadním zjištěním je, že obvod za posudek dal 300 tisíc a dále, že firmě, která posudek dělala, nedodalo současné vedení obvodu všechny dokumenty. Na základě takto vypracované neúplné zprávy pak ale podal podnět státnímu zastupitelství. To je podle kontrolního výboru doslova alarmující.

"Měl se vypracovat posudek, měl se konfrontovat s dodavatelem stavby a mělo se to předat kontrolnímu výboru k prošetření. To je standardní způsob. Bylo to ale postaveno tak, že paní místostarostka Maříková nechala vypracovat jakýsi posudek, který mimochodem nesplňuje normy posudku, například nemá kulaté razítko, a společně s vedením (pozn.red.: obvodu) podali trestní oznámení," vysvětluje současný předseda kontrolního výboru Jiří Strobach.

Místostarostka Maříková se hájí tím, že změnové listy, o které jde a které vše vysvětlují a sohlasí s finální podobu Škodalandu, nemá. Nicméně dodavatel stavby je k dispozici má a kontrolnímu výboru je také předložil. Na zastupitelstvu je ovšem poměrně logicky předložit nechtěl kvůli trestnímu oznámení ze strany obvodu. Pozornost se tak stáčí k místostarostce Maříkové. "Měla by zvážit osobní odpovědnost, protože iniciovala ten posudek, byly to zbytečně vyhozené peníze," říká Jiří Strobach a upozorňuje i na to, že sám zástupce společnosti RAVAL, která posudek dělala, tvrdí, že kdyby měli všechny dokumenty, byla by jeho výsledná zpráva zcela jiná.

Kvůli poškození jména a ušlým ziskům nezůstává v klidu ani samotná společnost Robstav stavby, která Škodaland stavěla. Její právní zástupce zastupitelům otevřeně sdělil, že se firma cítí být poškozena a chce se bránit. Ve hře je tak soud. Ušlý zisk podle Kontrolního výboru ÚMO3 společnost vyčíslila na 4 miliony.

Paradoxně podnět státnímu zastupitelství podalo současné vedení centrálního obvodu, ve kterém jsou i lidé, kteří před lety odsouhlasili Škodaland takový, jaký dnes je, tedy i se změnami ve stavbě. Kromě Jiřího Strobacha byl v radě mimo jiné také současný starosta Radoslav Neubauer. Ten tvrdí, že nikdy žádné změnové listy neviděl. "Tehdy jsem hlasoval na základě dobré víry v pana inženýra Němečka (pozn.red.: architekt, který prováděl stavební dozor)," řekl na pondělním zastupitelstvu současný starosta.

Závěry kontrolního výboru zastupitelstvo nepřijalo. "Já jsem pouze splnil svou povinnost předsedy kontrolního výboru, abych tu věc prošetřil. Pokud to zastupitelé nevzali na vědomí, je to jejich rozhodnutí a já s tím nic neudělám. Usnesení znělo, aby schválili závěry kontrolního výboru, to znamená, že ten posudek byl vypsán za podezřelých okolností, bylo to neúčelné a byly to vyhozené peníze s tím, že kdyby firma úplné podklady měla, byl by ten posudek jiný. Zpracovatel to sám potvrdil," zhodnotil výsledek jednání Jiří Strobach.

 

 

starosta bezdomovci

Problematika bezdomovectví, nový koncept přináší první ovoce

Problematika bezdomovectví, nový koncept přináší první ovoce

Bezdomovectví začal být v Plzni velkým problémem. Bezdomovci povalující se na lavičkách v centru města logicky vadí občanům. Poslední rok se tomuto tématu intenzivně věnuji....

voda

V horkých letních dnech přišla voda vhod

V horkých letních dnech přišla voda vhod

V průběhu letních teplých dnů čekalo na obyvatele plzeňského třetího obvodu překvapení. Starosta Jiří Strobach vyrážel se svým promo teamem a rozdával zdarma chlazenou neperlivou vodu.