Občané se bouří proti záměru stavět pavilon v 55. MŠ

JS 3

U 55. MŠ v Mandlově ulici v Plzni na Borech má vyrůst nový kontejnerový pavilon s kapacitou 48. dětí. Jeho stavba ale znamená zásah do unikátní Trnkovy kouzelné zahrady, a tak se lidé právem proti tomuto záměru bouří.

U 55. MŠ v Mandlově ulici v Plzni na Borech má vyrůst nový kontejnerový pavilon s kapacitou 48. dětí. Jeho stavba ale znamená zásah do unikátní Trnkovy kouzelné zahrady, a tak se lidé právem proti tomuto záměru bouří. Mluvil jsem nejen s personálem školky, ale také s maminkami a obyvateli Bor. Všichni se vyjadřují shodně, nechtějí, aby se kácely vzrostlé stromy. Logicky, rostly tu několik let, do zahrady se navíc investovalo v minulosti více než milion korun, čerpaly se na ní velké dotace a jde o jakousi zelenou oázu vybudovanou mezi sídlištní zástavbou. Proti přístavbě vznikla z iniciativy rodičů dokonce petice.

Paní místostarostka Maříková ale prý nevidí jinou možnost, než zničit několikaleté úsilí a pokácet několik vzrostlých stromů. Tak trochu turecké hospodářství, co říkáte? Několik let něco buduji, dám do toho stovky tisíc a pak to klidně šmahem zničím? K zamyšlení už je jen důvod, proč tento návrh vůbec vznikl. Obvod se chce připravit na rok 2020, kdy začne platit zákon do školek přijímat i dvouleté děti. Budeme ale vůbec potřebovat v té době více školek a budou třeba právě na Borech? Populační křivka klesá, už teď máme v obvodu dostatek míst ve školkách a naopak kapacity se leckde ani nenaplní. V 63. MŠ je například volných letos 29 míst, v 16. MŠ 9 míst, kapacita není naplněna dokonce ani v 55. MŠ v Mandlově ulici. V roce 2016 do školek v obvodu nastoupilo o 44 dětí méně než v roce předchozím. A to už nemluvím o tom, že nikdo nemůže odhadnout, kolik rodičů vůbec využije možnost do školky poslat už dvouleté dítě.

Ale dobře, připusťme možnost, že bychom potřebovali navýšit v roce 2020 kapacitu a je třeba řešit, kam dát kontejner. Já osobně bych to tedy udělal, až kdybych si přesně zpracoval data za poslední roky a bylo zcela jasné, že to je třeba. I tak ale jsou určitě vhodnější místa, než v unikátní zahradě, do které jsme za poslední roky investovali hodně peněz a úsilí. Např. rodiče z Radobyčic musí děti vozit na Bory, navíc je předpoklad, že dětí zde bude přibývat, neboť nová zástavba stále stoupá. Proč neudělat tedy kontejnerovou školku zde, tím si uvolnit kapacitu na Borech a potěšit rodiče v Radobyčicích, že mají konečně školku v místě bydliště? Na Borech je pak určitě daleko vhodnějším řešením mateřská škola ve Dvořákově ulici s velkou zahradou. Obvod má k dispozici také vhodný pozemek ve Schwarzově ulici, kde už v minulosti řešil záměr vystavět školku. Lepších možností v tomto případě se nabízí celá řada. Na závěr bych chtěl ale upozornit, že obvod by měl spíše do roku 2020 vyřešit, jak se školky připraví na dvouleté děti. V nynějším režimu totiž školky neumí s těmito dětmi ani pracovat. Děti nemají takové hygienické návyky jako starší děti, často mají pleny, což samozřejmě zvýší i odpad školek. Dvouletému dítěti se paní učitelka musí více věnovat než dítěti staršímu apod.

 

Jiří Strobach

 

JSNS

Předseda kontrolního výboru MO Plzeň 3

 

 

 

starosta bezdomovci

Problematika bezdomovectví, nový koncept přináší první ovoce

Problematika bezdomovectví, nový koncept přináší první ovoce

Bezdomovectví začal být v Plzni velkým problémem. Bezdomovci povalující se na lavičkách v centru města logicky vadí občanům. Poslední rok se tomuto tématu intenzivně věnuji....

voda

V horkých letních dnech přišla voda vhod

V horkých letních dnech přišla voda vhod

V průběhu letních teplých dnů čekalo na obyvatele plzeňského třetího obvodu překvapení. Starosta Jiří Strobach vyrážel se svým promo teamem a rozdával zdarma chlazenou neperlivou vodu.